• Mail. Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
  • Tel. +385 1 2797 097
Previous Next

Održana je manifestacija „Uskrsni običaji Gradečkog kraja“ 22. travnja 2019. godine

U nastojanju da hrvatski ruralni dijelovi zadrže tradiciju i našu bogatu kulturnu baštinu, u Općini Gradec uz pokroviteljstvo Zagrebačke županije i ove godine održana je tradicionalna manifetacija „Uskrsni običaji Gradečkog kraja“, koja se već šestu godinu zaredom obilježava na Uskrsni ponedjeljak, dan kada naši seljaci ne rade težačke poslove, dan kada naši radnici ne rade u firmama i dan kada štujemo uskrsnuće Isusa Krista.

Misao vodilja manifestacije je želja da se našem mladom naraštaju i svakom posjetitelju približe starinski običaji koji pod utjecajem globalizacije i modernizacije, nažalost, odlaze u zaborav. Cilj manifestacije je i ove godine bio da posjetitelji, uz bogati, starinski, seoski gastro stol i narodne običaje, zajedno dožive blagdan Uskrsa i štovanje uskrsnuća Isusa Krista te da našoj djeci ostavimo običaje, međusobnu ljubav i poštovanje prema bližnjima.

Manifestaciju je pratilo lijepo vrijeme, a posjetili su je brojni domaći uzvanici i visoki gosti koji su bili počašćeni specijalitetima Mjesnog odbora Podjales i zabavljanjem tamburaša „Graničari“ u našoj općinskoj dvorani: saborska zastupnica Ines Strenja, predsjednik Županijske skupštine Zagrebačke županije Damir Mikuljan, gradonačelnik grada Zagreba Milan Bandić sa suradnicima, općinski načelnik Općine Orle Ervin Vujic sa zamjenikom Draženom Podlejanom te mnogi drugi posjetitelji okolnih mjesta. Gostima, uzvanicima i svima nazočnima obratila se naša načelnica Ljubica Ambrušec te ostali govornici prigodnim riječima uz manifestaciju uskrsnih običaja.

Središnji događaj bila je sveta misa u Župnoj crkvi Ranjenog Isusa u Gradecu uz pratnju Vokalno instrumentalnog sastava „Gratia“ koju je predvodio naš župnik vlč. Stjepan Matoić. Nakon svete mise uslijedilo je tradicionalno paljenje „Uskrsne vuzmice“ koju je organizirao mjesni odbor Repinec u suradnji sa svojim Dobrovoljnim vatrogasnim društvom, dok se pod šatorom održavao kulturno scenski program IFD Ogranka seljačke sloge Gradečki Pavlovec i recitacije djece OŠ Gradec.

Pod šatorom je bilo mnoštvo događanja: radionica za djecu pod vodstvom Sanje Glogoški, izložba radova učeničke zadruge „Perunika“ OŠ Gradec, izložba naših domaćih umjetnika i slikara: Marine Lohnicki, Anite Valecki, Radovana Vojvodića, Zdenke Bradić, dok je izložba „Jedrenjaci u kamenu“ mladog umjetnika mag. kiparstva Mata CROata, Mate Turića bila izložena u općinskoj dvorani. Gosti i uzvanici su mogli u izobilju kušati domaće proizvode i starinske kolače mjesnih odbora Gradec, Repinec, Cugovec, Zabrđe, Grabrić, Veliki Brezovec i Udruge umirovljenika željezničara, Udruga žena Tučenik.

Manifestaciji je i ove godine posjetilo oko tri tisuće ljudi, a čemu su pridonijeli Mjesni odbori na području Općine Gradec: Tučenik, Gradec, Gradečki Pavlovec, Repinec, Cugovec, Veliki Brezovec, Podjales, Haganj, Zabrđe i Grabrić, VZO Gradec, Udruga žena Tučenik, LD Gaj Gradec, LD Vidra Cugovec, LD Jelen Lubena, ŠRD Šaran Fuka, ŠRU „Črnec“ Gradec, Streljački klub Trap Gradec, Udruga umirovljenika Općine Gradec, Udruga umirovljenika željezničara Općine Gradec, DVD-ovi na području Općine Gradec, OŠ Gradec, Savjet mladih Općine Gradec, Mesnica Kalinski, TDS, Uslužni obrt Glogoški, tvrtka MUNDUS VIRIDIS d.o.o. Grabrić, župnik naše župe Ranjenog Isusa u Gradecu, VIS Gratia, Radio stanica Vrbovec i svi ostali dragi ljudi dobre volje koji su na bilo koji način pridonijeli da manifestacija bude uspješna.

Narodno veselje nastavilo se uz sastav SERBUS ZAGREB BAND duboko u noć.

 

 

 

Manifestaciju su ove godine popratili brojni mediji te odaslali običaje našega kraja diljem i van RH.

Jedinstveni upravni odjel Općine Gradec

Marica Kozumplik
rukovoditeljica kadrovskih, općih i računovodstvenih poslova

E-mail: mkozumplik@gradec.hr

 

Đurđica Kušec
komunalni redar i referent za komunalne poslove

E-mail: dkusec@gradec.hr

 

Hrvoje Stjepan Hasanović, iur.
referent za upravne i administrativne poslove

E-mail: hhasanovic@gradec.hr

 

Tel: +385 1 27 97 097

Fax: +385 1 27 97 097