Nalazite se na stranici: Općina Gradec Održana manifestacija „Uskrsni običaji Gradečkog kraja

Održana manifestacija „Uskrsni običaji Gradečkog kraja

zastava-gradec-m

Gradec, 05.04.2018

U nastojanju da hrvatski ruralni dijelovi zadrže tradiciju i našu bogatu kulturnu baštinu, u Općini Gradec uz pokroviteljstvo Zagrebačke županije i ove godine održana je tradicionalna manifetacija „Uskrsni običaji Gradečkog kraja“, koja se već petu godinu zaredom obilježava na Uskrsni ponedjeljak (02.04.2018), dan kada naši seljaci ne rade težačke poslove, dan kada naši radnici ne rade u tvornicama, dan kada štujemo uskrsnuće Isusa Krista.

Misao vodilja manifestacije je želja da se našem mladom naraštaju i svakom posjetitelju približe starinski običaji koji pod utjecajem globalizacije i modernizacije, nažalost, odlaze u zaborav. Cilj manifestacije je i ove godine bio da posjetitelji, uz bogati, starinski, seoski gastro stol i narodne običaje, zajedno dožive blagdan Uskrsa i štovanje uskrsnuća Isusa Krista te da našoj djeci ostavimo običaje, međusobnu ljubav i poštovanje prema bližnjima.

Manifestaciju je pratilo lijepo vrijeme, a posjetili su je brojni domaći uzvanici i visoki gosti od našeg župana Zagrebačke županije gospodina mr.sc. Stjepana Kožića, pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije gospodina Josipa Kraljičkovića i njegove zamjenice gospođe Marije Sesvečan, izaslanika gradonačelnika Grada Zagreba gospodina Dalibora Bastalec i gospođe Nives Hendak, zatim pomoćnice ministrice kulture gospođe Marice Mikec, saborskih zastupnika gospodina Tomislava Panenića, gospođe Ines Strenje – Linić i gospodina Roberta Podolnjaka, predstavnika Vukovarsko-srijemske županije Nazira Šarifa i općinskog načelnika Općine Kalnik gospodina Mladena Kešera, te mnogih drugih predstavnika stranaka u Gradecu: predsjednice SDP-a gospođe Valentine Banovac, predsjednika HDZ-a gospodina Darka Fugaja, predsjednika HSS-a gospodina Ivice Mikca, i ostalih uzvanika i gostiju.

u9
Središnji događaj bila je sveta misa u Župnoj crkvi Ranjenog Isusa u Gradecu uz pratnju Vokalno instrumentalnog sastava „Gratia“ koju je predvodio naš župnik vlč. Stjepan Matoić. Nakon svete mise uslijedilo je nastavno događanje u crkvi uz prigodno obraćanje potpredsjednice Županijske skupštine Zagrebačke županije i načelnice Općine Gradec gospođe Ljubice Ambrušec, izaslanika gradonačelnika Grada Zagreba gospodina Dalibora Bastalec, saborskog zastupnika gospodina Roberta Podolnjaka i našega župana Zagrebačke županije gospodina Stjepana Kožića. Zatim je održan kulturno scenski program djece Osnovne škole Gradec i koncert na orguljama (Marko Đurakić i solo pjevanje).

u2

 

Tradicija je u potpunosti zasjala tradicionalnim paljenjem „Uskrsne vuzmice“ dok se pod šatorom održavao kulturno scenski program općinske amaterske glumačke skupine sa predstavom pod nazivom „Na semnju“.

 

u10

u7

u11
Paralelno su bila događanja pod nadstrešnicom zgrade Općine Gradec gdje su naši mještani, gosti i uzvanici mogli razgledavati i kušati domaće proizvode i starinske kolače, te pogledati i radionicu za djecu. Svakako je za istaknuti izložene radove učeničke zadruge „Perunika“ OŠ Gradec, kreativne skupine OŠ Gradec, izložba „Jedrenjaci u kamenu“ mladog umjetnika mag.kiparstva Mata CROata Mate Turića, zatim izložbu slika Marine Lohnicki, slika umjetnika Josipa Boltižara, slika i kiparskih radova Tatjane Vujatović i izložba likovnih radova Radovana Vojvodića, Sanje Tarandek, Ellen Vučinovec i Lare Mucko.

u6

u4

u5
Manifestaciji je nazočilo cirkulirajući cca tri tisuće ljudi koji su se počastili domaćom hranom i pićem. Ovako dobroj organiziranosti manifestacije pridonijeli su skoro svi Mjesni odbori na području Općine Gradec: Tučenik, Gradec, Gradečki Pavlovec, Repinec, Cugovec, Mali Brezovec, Veliki Brezovec, Podjales, Potočec, Haganj, IFD „Ogranak seljačke sloge“, Gradečki Pavlovec, VZO Gradec, Udruga žena Tučenik, LD Gaj Gradec, LD Vidra Cugovec, LD Jelen Lubena, ŠRD Šaran Fuka, ŠRU „Črnec“ Gradec, Streljački klub Trap Gradec, Udruga umirovljenika Općine Gradec, Udruga umirovljenika željezničara Općine Gradec, svi DVD-ovi na području Općine Gradec, OŠ Gradec, PŠ Tučenik, Savjet mladih Općine Gradec, NK Graničar Tučenik, NK Sloboda Gradec, Mesnica Kalinski, TDS, Uslužni obrt Glogoški, tvrtka MUNDUS VIRIDIS d.o.o. Grabrić, župnik naše župe Ranjenog Isusa u Gradecu, VIS Gratia, Crkveni zbor, Radio stanica Vrbovec i svi ostali dragi ljudi dobre volje koji su na bilo koji način pridonijeli da manifestacija bude uspješna.
Kao dio manifestacije, posvećeni su i blagoslovljeni nova pješačka staza (nogostup), park u centru Gradeca i novouređena unutrašnjost općinskih uredskih prostorija općinske zgrade.
Narodno veselje nastavilo se uz domaći Tamburaški sastav „Graničari“ i domaće proizvode naših vrijednih sumještana, domaćica i domaćina slavilo se duboko u noć.u1u3u8

 

 

 

Raspored odvoza otpada 2018

kalendar-mali

Gradečki vjesnik broj 7, prosinac 2017.

gv-2018

Gradečki vjesnik broj 6, prosinac 2016.

vjesnik-06

Gradečki vjesnik broj 5, prosinac 2015.

vjesnik-m

Gradečki vjesnik broj 4, prosinac 2014.

gradecki-vjesnik-04

Knjiga Gradec kod Križevaca

gradeckodk

Gradečki vjesnik broj 3, prosinac 2013.

Gradecki_vjesnik_03

Jedinstveni upravni odjel Općine Gradec

Marica Kozumplik – rukovoditeljica kadrovskih, općih i računovodstvenih poslova
e-mail: mkozumplik@gradec.hr
 
Đurđica Kušec – komunalni redar i referent za komunalne poslove
e-mail: dkusec@gradec.hr
 
Hrvoje Stjepan Hasanović, iur. – referent za upravne i administrativne poslove
e-mail: hhasanovic@gradec.hr
 
Tel: 01/2797-097
Fax: 01/2797-097

Veterinarska ambulanta Gradec

Gradec 95
10 345 Gradec
Tel: 01/2797-033
Veterinari:
Mario Katušić, dr.med.vet.
Mob: 098/792-535

Zdravstvena stanica Gradec

Gradec BB
10 345 Gradec
Ordinacija opće medicine:
Dr. Maja Turković.
Tel: 01/5544-358
Danijela Anić-Pejić, dr.opće med.
Tel: 01/2797-024
Stomatološka ordinacija:
Nada Vukušić, dr.stomatolog
Tel: 01/2797-461

Osnovna škola Gradec

Gradec 93A
10 345 Gradec
Ravnatelj škole:
Vlado Starešec, prof.
Tel: 01/2797-481
Tajnica škole:
Biljana Vojvodić
Tel: 01/2797-034
Fax: 01/2797-495
e-mail: biljana.vojvodic@skole.hr
ured@os-gradec.skole.hr

Ugostiteljski obrt "Jembri"

Gradec 134
10 345 Gradec
Vl. Sandra Jembri
Mob: 098/9332-974

Dimnjačarske usluge

DIMNJAČARSKO-PEĆARSKI I TRGOVAČKI OBRT
Miljenko Kišak
Možđenec 41
42220 Novi Marof
Tel: 042/606-054
Mob: 091/5182850
Cjenik dimnjačarskih usluga možete pogledati ovdje

E Uprava

katastar

knjige

mojposao

posao


Foto galerija

Foto galerija

Župa ranjenog Isusa

Župa ranjenog Isusa